Kopátsy Sándor PG 2010-10-04
NE VÁRJUNK BRAZIL CSODÁT
Jelenleg divat csodát várni olyan országoktól, ahol ennek nincs esélye. Már néhányszor kifejtettem, hogy India, Brazília, Oroszország és Törökország reménytelen.
Az első akadály, hogy mind a négy ország lakosságának morálja, életviteli módja, eleve alkalmatlan. Egyelőre csak azok az országok zárkózhatnak fel, amelyekben a lakosság viselkedése puritán, illetve konfuciánus. Ilyen ország legfeljebb Vietnám és Észak-Korea volna. Vietnám már a csodák útját járja. Észak-Korea politikai jövője pedig még rejtély. Ha megszabadul az örült diktatúrájától, és Dél-Korea magára vállalja a felelését, csodára lesz képes.
A másik akadály, hogy, Oroszországot kivéve, egyik sem lesz képes lefékezni a felzárkózást kizáró szint alá a népszaporulatát. A közgazdaságtudomány még mindig nem veszi tudomásul, hogy fél százalékos népszaporulat már a maximumot jelentené. Ez pedig még évtizedekig reménytelen. Márpedig minél nagyobb lesz addig a túlnépesedés, annál messzebbről kell indulni.
A harmadik akadály, hogy a távol-keleti országok felmérhetetlen olcsó munkaereje nehezíti meg a felzárkózásukat. A felzárkózás kezdetén a tömegtermékek exportjára kell építeni. Erre pedig még több évtizedre elegendő sok százmillió kiváló és olcsó munkaerő fog rendelkezésre állni.
Ezek az akadályok nem azt jelentik, hogy ez a négy ország nem javíthat a jelenlegi helyzetén a lemaradtak táborán belül. Mindegyiknek vannak előnyei, de csak a saját szintjükön belül. Ezzel most nem foglalkozom.
Az írásra az késztet, hogy Brazília sikereit az indokoltnál nagyobbra értékelik. Ezt kívánom lehűteni.
Brazíliában a munkaképes korosztály átlagos iskolázottsága ugyan nő, de még mindig csak 7.6 év. A nemzetközi tapasztalat azt mutatja, hogy 12 év alatt csak a gyermekvállalás erőszakos korlátozása fékezheti le a stagnáláshoz közeli szintre a népszaporulatot. Ennek elérése akkor is több évtizedes feladat volna, ha megvalósítják. De meg sem lehet kezdeni, mert sem a politikai rendszer, sem a lakosság tudata nem teszi lehetővé.