Kopátsy Sándor PG 2011-02-11
NAGYON FOTOS, DE NEM VESSZÜK TUDOMÁSUL
I.
HALTERMELÉS
A múlt évben 145 millió halat termeltek. Ennek 40 százaléka volt tenyésztett hal, aminek termelése az utóbbi húsz évben tíz százalékkal nőtt. E mögött fajunk élelmezésnek második forradalmát látom.
Ezelőtt jó ötezer évvel, a jégkorszak végét jelentő felmelegedésnek köszönhetően fajunkat a több tízmillió négyzetkilométeren bekövetkezett sivatagosodás arra kényszeríttette, hogy a gyűjtögetésről, a természet ajándékaiból való megélhetésről áttérjen a növénytermelésre, és állattenyésztésre. Ennek köszönhetően, az eltartó képesség mintegy hússzorosra nőtt. Az elmúlt évtizedek biológiai forradalma azt ígéri, hogy a növénytermelés és állattenyésztés megkétszerezheti a hozamát. Erre már a jelenlegi hétmilliárd embernek, még inkább a várhatóan tízmilliárdnál is többnek égető szüksége lesz.
Közben eszünkbe sem jutott, hogy a földünk kétharmadát borító vizek hasznosításában még mindig a gyűjtögetésnél vagyunk. Ezelőtt ötven éve a táplálkozásunknak csak néhány százaléka származott abból, hogy a vizet műveltük. A természetes vizeken való halászat ugyanis gyűjtögetés akkor is, ha azt modern technikával műveljük. Ebben ma már a rablógazdálkodás határán járunk, tehát nem fokozható. Ezzel szemben a vízben való termelés még csak a kezdeti lépéseit teszi.
Most csak a halakról beszélek, de óriási tartalékok vannak a puhatestűek, a tenger gyümölcseinek termelésében is. Talán még nagyobbak abban, hogy sós vízzel öntözhető, illetve sós vízben termelhető növényeket is kitenyésztünk.
Maradok azonban a halak mesterséges tarásánál. Az elmúlt 25 évben megháromszorozódott a haltermelés. Ma már évente 6 kiló termelt hal jut a világ egy lakosára. A jelenlegi növekedési tempó mellett huszonöt év múlva elérheti a húsz kilót.
Ez a csoda is döntően a túlnépesedett Távol-Keleten történik. Kétharmada Kínában. Vietnám a növekedési bajnok, ahol tizennyolc év átlagában évi 16 százalékos volt a növekedés.
Közgazdászként, ötven éve azon háborgok, hogy ebben a korban történt fajunk történetének második minőségi társadalmi átalakulása, és nem is veszünk róla tudomást. Ez a példa pedig azt mutatja, hogy a földművelés után ötezer évvel megkezdődött a vizek termelésre fogása, ami legalább akkora jelentőségű lesz, mégsem nem is vesszük észre.
Utóirat.
Mivel a halgazdálkodás csak szakmai vezetőt igényel, jó volna a cigányoknak halgazdálkodó szövetkezetet szervezni, ami a vendéglátással is összekapcsolható, az őrzést is rájuk lehet bízni. Ezért gondoltam arra, hogy meg kellene próbálni, Vietnámból szakembereket kérni, akik a legmodernebb módszereket alkalmazzák világszínvonalon. Ezt jó munkahelyteremtő ágazatnak tartom.