Kopátsy Sándor PB 2010-08-23
AGYFEJLŐDÉS
Néhány hónapja írtam arról, hogy az emberi agy rendkívül fejlettsége elsősorban a táplálkozásának köszönhető. Most olvasom a Népszabadságban Oravecz Elvira írását, Főzök, tehát ember vagyok címmel.
Életem során számos esetben találkoztam hasonlóval, hogy rájöttem valamire, amire mások, másutt rájöttek.
Úgy érzem, én messzebb jutottam. Oravecz Elvira írásából az derül ki, hogy a tárgy kutatói csak a húsfogyasztásban ismerték fel a sütés és főzés jelentőségét, és a magyarázat alapjának a rágófogak méretnek változását tekintették. Amit ír, azzal egyetértek, de messzebb megyek.
Én a magvak őrlését, kelesztését, erjesztését és sütését vizsgáltam először. Ezzel az emésztés energiafogyasztása tört részére csökkent. Márpedig a könnyebb emésztés egyrészt kevesebb táplálékot eredményez, és a kevesebből is több jut az agynak.
A rágófogak méretének csökkenésében is nagyobb szerepe van a magvak, mint a hús fogyasztásának.
Ami a hús sütését, és főzését illeti, abban az első lépésnek a hús megtörését, feldarabolását tekintem. A sütés, és különösen a főzés nem annyira asz emésztési igényt csökkentette, mint sokkal inkább a dögök, a romlott, fertőzött húsok fogyaszthatóságát szolgálta.
Meggyőződésem szerint, a homo sapiens többsége, életének első négyötödében a tengerparton élt, és elsősorban puhatestűekkel táplálkozott. Ezek könnyen emészthetők és nagyon gazdagok fehérjében.
Döntő változást, a fajunk életében, a gabonatermelés hozott. Arra épültek a magas-kultúrák. Tehát a gabona emészthetőbbé tétele fontosabb, mint a húsoké.
Nem vagyok agykutató, de tudom, hogy az agynak nem is annyira a térfogata, a tömege fontos, mint a fejlettsége. Fajunk történetében nem az agy tömegének növekedése, hanem a kapacitásának növekedése volt a fontosabb. Az agyunk mérete, tudtommal százezer év óta nem változott, de a kapacitása megsokszorozódott. Ezt az egyre kevesebb emésztési energiát igénylő táplálkozás és az agy tréningje, a gondolkodás, a tanulás, a szellemi munka fejlesztette.